Fizioterapija psov
Število ogledov: 656Večina ljudi ob omembi besede fizioterapija pomisli na del rehabilitacijskega procesa pri človeku. Vendar je fizioterapija prav tako izredno pomemben del rehabilitacije pri živalih. Kljub temu, da je fizioterapija živali relativno nov poklic, se slednja že izvaja vrsto let.
Rehabilitacija psov kot komplementarna terapija sodobnim veterinarskim praksam, s pomočjo ne-invazivnih tehnik pomaga izboljšati funkcije gibalnega sistema. Pomaga pri izboljšanju kondicije s krepitvijo mišic, gibljivosti sklepov, pospeševanju cirkulacije in posledično celjenju ter zmanjševanju bolečin.
S fizioterapijskimi storitvami lahko prispevamo k:
- izboljšanju počutja psa,
- boljši stopnji okrevanja po posegu ali poškodbi,
- in hitrejši vrnitvi v normalno življenje.
Namenjena je predvsem:
- živalim s poškodbami mišic, tetiv ali vezi po ortopedskih ali nevroloških kirurških posegih,
- živalim ob izgubi kondicije zaradi starosti, bolezni ali zaradi prekomerne telesne teže,
- živalim s kroničnimi degenerativnimi sklepnimi obolenji ter
- športnim psom za izboljšanje telesne pripravljenosti in počutja, kar lahko zmanjša možnost za nastanek poškodb.
Ekipa živalnika se je povezala s centrom Dogs4motion, ki je namenjen izključno rehabilitaciji in hidroterapiji psov.
Strokovno ekipo sestavlja Jana Gams, doktorica veterinarske medicine in diplomantka univerze v Tennesseeju, s področja rehabilitacijske in fizikalne terapije psov (CCRP - Certified Canine Rehabilitation Practitioner), ki z najsodobnejšimi pristopi pomaga psom izboljšati kakovosti njihovega življenja in pospeševanja okreavnja po operacijah, poškodbah in boleznih.
Foto: Anja Troha
V centru Dogs4motion vsakemu pacientu nudijo celostno rehabilitacijsko obravnavo. Ob prvem obisku terapevt najprej pregleda psa in ob ocenitvi stanja pripravi ustrezen rehabilitacijski načrt, ki je popolnoma prilagojen vsakemu posameznemu psu.
Velik poudarek dajajo tudi preventivnim pregledom, s katerimi lahko pravočasno, še preden se stanje razvije v hujšo obliko, odkrijejo prikrite težave in pričnejo s terapijo. Redne preglede še posebej priporočajo športnim in delovnim psom, saj lahko le tako ustrezno spremljamo napredek v fizičnih sposobnostih.
Tehnike terapije so popolnoma prilagojene pacientom. Pri svojem delu si pomagajo z manualno terapijo, s pomočjo katere sproščamo napete mišice in ohranjamo oz. izboljšujemo gibljivost sklepov.
Sem sodijo:
- terapevtska masaža in raztezanje,
- razgibavanje sklepov,
- sprostitev napetih mišičnih točk,
- masaža brazgotin in
- sprostitev mišičnih fascij.
Slednje po navadi kombinirajo s termoterapijo (polaganje grelnih obkladkov na mišice, laserjem ali ultrazvokom) in krioterapijo (hladilni obkladki, ki preprečujejo akutna vnetja in otekline).
Foto: Anja Troha
Uporabljajo tudi fizikalno-terapevtske tehnike, med katere sodijo:
- ultrazvok,
- elektroterapija,
- laser in
- magnetna terapija.
Prav posebna oblika terapije je zagotovo hidroterapija, pri kateri izkoriščamo filzikalne lastnosti vode v terapevtske namene. Vzgonska sila vode zmanjša pritisk teže na telo in tako omogoča krepitev mišic brez pritiska na sklepe.
Prav zaradi teh posebnosti sodi med idealne oblike rehabilitacije po ortopedskih in nevroloških operacijah ali pri psih, ki imajo gibalne težave.
Foto: Anja Troha
Ključen del pri rehabilitaciji pa predstavlja terapevtska vadba, kjer s pomočjo različnih rekvizitov psu po posegu ali poškodbah povrnemo moč v mišicah, ravnotežje in koordinacijo. Tako se lahko pes hitro in uspešno vrne nazaj v vsakdanjo rutino, delo ali šport.
Poleg omenjenih vrst terapij, pa kot komplementarne tehnike, uporabljajo tudi osteopatijo, akupunkturo in kirpopraktiko.
Foto: Anja Troha
Mlada in izkušena doktorica poudarja, kako pomembni so zaupanje, sodelovanje, individualen pristop in pozitivna motivacija. Prav zato se je vsak pacient deležen celostne individualne obravnave.
Najbolj pomembna sta jim zadovoljstvo psa in lastnika, zato želijo ponuditi vsestransko pomoč pri omogočanju zdravega in kakovostnega življenja naših kosmatincev.
Foto: Anja Troha
Izobraziti želijo predvsem lastnike psov, zato organizirajo različne delavnice in seminarje.
Svoje znanje želijo predati lastnikom psov po celem svetu, zato nudijo tudi možnost online izobraževalnih vsebin, od učenja pasje masaže, kondicijskih treningov ("canine conditioning") ter različnih webinarjev. Poučne nasvete pa najdete tudi na njihovem blogu.