Je vaš pes že starejši od vas? Izračunajte njegovo resnično starost!
Število ogledov: 438Na žalost so življenja naših kosmatih prijateljev precej krajša od naših, kot pravi popularni mit, naj bi bila kar 7x krajša. Vendar pa preprosta formula, po kateri eno pasje leto pomeni 7 človeških, ni najbolj točna, saj je zadeva nekoliko bolj kompleksna.
1. Kako torej res deluje primerjava?
Psi se na začetku svojega življenja starajo mnogo hitreje kot mi, saj je eno leto star pes že bolj ali manj odrasel in spolno dozorel, česar pa nikakor ne moramo reči za 7 let starega otroka. 7 tednov star psiček je že nekje enako razvit kot 9 mesečni dojenček, obema namreč rastejo zobje. Nato pa se primerjava še bolj oddalji.
Pri 8ih mesecih razvoja je pes namreč že enako razvit kot 13-letni otrok, torej v nekakšni puberteti.
- Prvo pasje leto torej nekako ustreza prvim 15-im človeškim.
- Drugo pasje leto je že nekoliko krajše (približno 10 človeških) in dve leti star pes je je že enak povsem odraslemu človeku.
- Nato pa se njihovo staranje precej upočasni in kasnejša pasja leta so enaka zgolj 4-im ali 5-im človeškim letom.
Graf pasja leta v "človeških letih" po treh vodilnih ameriških in evropskih zdravstvenih spletnih portalih:
2. Vpliv pasme:
Izredno pomembni dejavnik pri staranju vašega kosmatinca pa je njegova velikost oz. teža, večji psi se namreč starajo precej hitreje kot manjši.
Orjaške pasme, npr. nemške doge, živijo v povprečju zgolj 6 do 12 let, medtem ko manjše pasme, kot so na primer čivave, dočakajo celo 17 do 18 let. Razlike se torej začnejo kazati okoli 6-tega pasjega leta starosti, ko veliki psi kar hitro postanejo starejši občani, manjši pa se še kar nekaj časa zadržijo v srednjih letih.
- Starost vašega kosmatinca lahko preprosto izračunate s pomočjo zgornjega grafa, kjer so ilustrirane ustrezne človeške starosti za prvih 16-let pasjega življenja.
3. Kako podaljšamo življenje svojemu psu?
Kot smo omenili že zgoraj je ključni dejavnik pri starosti psa prav njegova teža, zato morda ni ravno presenetljivo, da sta pri dolgem in srečnem pasjem življenju ključna dva dejavnika; pravilna prehrana in veliko gibanja (seveda v okviru zmožnosti psa).
- Enako torej kot pri ljudeh.
Največje tveganje, ki so mu izpostavljeni starejši psi je namreč prav debelost. Pretirano težak pes ne bo zgolj živel manj časa, temveč mu bodo odvečni kilogrami tudi zagrenili zadnja leta življenja, še posebno če bo trpel za artitisom.
Če torej pravilno skrbimo za zdravje svojega ljubljenca, ni potrebno, da nas njegova starost pretirano obremenjuje, tudi če smo ugotovili, da je starejši kot smo sprva mislili. Za pse staranje ni stresno, starosti se ne bojijo in če niso bolni, se najverjetneje sploh ne zavedajo da so stari.
14-letni pes je lahko prav tako živahen in igriv kot mladiček, le da se hitreje utrudi in moramo bolj upoštevati njegove fizične omejitve. Vendar pa ne pozabimo, da ker pasja leta minevajo toliko hitreje od naših, so tudi izredno dragocena, zato izkoristimo vsak trenutek z našim kosmatincem, tudi če je šele pubertetnik, še posebno pa, če je že stopil med starejše občane.
4. Viri: