Pogosti mačji miti - je v njih kaj resnice?
Število ogledov: 812Mačke so skrivnostna, skoraj mistična bitja, ki že tisočletja burijo našo domišljijo.
Vendar pa je njihova skrivnostnost s sabo prinesla tudi ogromno mitov in vraževerij o mačkah, od takšnih za katere danes že bolj ali manj vemo da ne držijo (npr. da imajo 9 življenj), do takšnih, ki še danes veljajo kot resnica, čeprav nimajo nobene strokovne podlage.
1. Mačke nas nimajo zares rade
Mačke so po naravi bolj neodvisne od psov, vendar pa to ne pomeni, da jim sploh ni mar za nas. Delno ta neodvisnost izvira iz njihovega drugačnega zgodovinskega odnosa z ljudmi (kot pravi stara šala; pse smo si udomačili, mačke so udomačile nas), delno pa tudi ker po naravi živijo bolj samotarsko in ne v kardelih kot psi.
Vendar pa so raziskave pokazale, da se tudi mačke zelo navežejo na lastnika, in pokažejo znake stresa in neugodja, ko jih lastnik pusti same (tudi če ob vrnitvi lastnika ne kažejo znakov sreče kot to počnejo psi). Vsak lastnik, ki po koncu dolgega dne prejme predečo mačko v naročje, lahko priča, da mačke definitivno izkazujejo ljubezen svojim lastnikom in velika večina jih nadvse uživa v čohanju in crkljanju s svojim lastnikom.
2. Črne mačke prinašajo nesrečo
Čeprav je to vraževerje še vedno precej razišrjeno, predvsem med starejšimi generacijami, gre tu zgolj za kulturno prepričanje (na japonskem npr. velja, da črna mačka prinaša srečo). Žal je tako, da pri nas črne mačke res prinašajo nesrečo, toda zgolj sebi, saj še vedno težko najdejo dom.
Če torej razmišljate, da bi rešili svojo novo muco iz zavetišča, morda vzemite črno in prinesite nekaj sreče v njeno življenje. Gotovo vam jo bo tudi povrnila.
3. Če mačka prede je to vedno znak zadovoljstva
Čeprav mačke večinoma res predejo, kadar so zadovoljne, recimo ko jim posvečamo pozornost, obstaja še mnogo drugih razlogov.
Predenje pri mačkah je podobno človeškemu smehu, večinoma je smeh res znak sreče, vendar lahko se smejimo tudi kadar smo živčni, prestrašeni ipd. Prav tako tudi mačke včasih predejo, ko jih je strah, so bolne ali jih kaj boli, saj se tako pomirijo.
Nekateri znanstveniki so celo ugotovili, da mačkam predenje pomaga pri hitrejšem celjenju in da ima, zaradi svoje zdravilne frekvence pomirjevalen in celo zdravilen učinek tudi na lastnika (lastniki mačk imajo kar 40% nižje tveganje za infarkt).
4. Mačke sovražijo vodo
Res je, da večina mačk ne bo ravno skočila za vami v bazen ali se navdušeno pustila okopati. Znanstveniki predvidevajo, da je razlog v tem, da se njihova dlaka suši precej počasi in se zato mokre počutijo nelagodno ter jih lahko zebe, prav tako pa so težje in manj agilne. Še en razlog bi lahko bil, da mačke izvirajo iz puščave, kjer je dežja in vode bolj malo.
Vendar pa čeprav jih stoječa voda ne privlači, mačke naravnost obožujejo tekočo vodo in preprosta pipa jim lahko nudi več ur zabave. Če vaša mačka ne želi piti iz svoje sklede za vodo, si lahko omislite mačjo fontano, ki jo bo zagotovo bolj pritegnila.
5. Mačke niso učljive
Ker so mačke zelo neodvisna bitja, se jih močno drži sloves neposlušnosti. Vendar pa je tudi mačko mogoče naučiti novih vedenj, ali je odvaditi neželjenih, z zadostno mero pozitivne spodbude in potrpežljivosti.
Mačko se tako da navaditi, da ne uničuje stanovanja, da opravlja potrebo v mačjem stranišču, da ne uide, da hodi z vami na sprehode in še mnogo drugega. Nekatere mačke celo izvajajo trike. Učenje novih vedenj je lahko tudi krasen način preživljanja časa skupaj z vašo mačko.
6. Mačke vedno pristanejo na nogah
Mačke so res precej agilne in pogosto se bodo pri padcih uspešno obrnile naokoli in pristale na nogah.
To jim omogočajo hitri refleksi in prožna hrbtenica. Vendar pa jim žal ne uspe vedno in nekatere višine so preprosto previsoke, tudi za njih. Mačje bolnišnice so vsako leto polne muckov, ki so padli iz okenskih polic več nadstropij visoko in veliko jih od poškodb tragično ne okreva.
Zato vedno pazite, da zapirate okna (ali namontirate mreže) in mačkam nasplošno čim bolj preprečite dostop do nevarnih višin, kjer bi lahko izzivale usodo. Kritični so lahko tudi balkoni in če nameravate mački omogočiti dostop do balkona poskrbite, da je le-ta ustrezno zavarovan z mrežo.
Ne podcenjujte pa niti padcev iz nizkih površin, saj ti ne dovoljujejo mački dovolj časa, da bi se uspešno obrnila naokoli, zato ji poskušajte čim bolj preprečiti tudi plezanje po policah, predalnikih in drugih površinah. Najbolj priporočljivo je, da ji zagotovite mačje drevo, ki ji bo služilo kot njen kotiček in razgledni prostor v enem.
7. Če mačka je travo je to znak bolezni
Čeprav obstaja kar nekaj teorij zakaj mačke (pa tudi psi) občasno jejo travo, pa nima znanost nobenih točnih odgovorov. Morda jim trava doprinese kakšne vitamine in minerale, ali pa jim je preprosto všeč okus. Če vaša mačka tu ali tam poje kakšno bilko to ni noben razlog za preplah, če pa poje velike količine pa se posvetujte s svojim veterinarjem.
8. Mačke rade pijejo mleko
Ta mit je eden najbolj razširjenih in zato tudi bolj škodljivih, saj večina odraslih mačk laktoze ne prebavlja dobro.
Mladički res potrebujejo mleko, vendar izključno mleko svoje matere (ali ustrezne veterinarske suplemente). Če mačkam dajemo kravje mleko vse njihovo življenje, se bodo verjetno navadile na laktozo in ga tudi uspešno prebavljalje, vendar jim ne bo zagotavljal nobenih dodatnih hranil, ki jih ne bi že dobile iz uravnotežene prehrane, vsebuje pa tudi ogromno kalorij.
Priporočjivo je torej, da mačkam nikoli ne dajete kravjega mleka, saj je v najboljšem primeru nepotrebno in redilno, v najsabšem pa celo škodljivo.
9. Nosečnice ne smejo živeti skupaj z mačko
Čeprav nekatere mačke res prenašajo bolezen imenovano toksoplazmoza, se ta na človeka prenaša zgolj, če je v stiku z mačjimi iztrebki. Če torej praznjenje mačjega stranišča ta čas prevzame nekdo drug v gospodinjstvu in si vsi člani po praznjenju temeljito umivajo roke, ne bi smelo biti nobenih problemov pri sobivanju z mačko.
10. Sterilizacija ali kastracija mačke bo povzročila povečanje telesne teže.
Glavni vzrok povečanja telesne teže je vedno v neaktivnosti (posebno problematična pri notranjih mačkah) ter neustrezni prehrani (predvsem človeška hrana je za mačke mnogo preveč kalorična, zato jim ni priporočljivo dajati ostankov).
Sterelizacija lahko mačkam res zmanjša potrebo po lovu, kar dodatno pripomore k manjši telesni aktivnosti, vendar dokler mački zagotovimo uravnoteženo prehrano in dovolj stimulacije z raznimi igračami, ne bi smela imeti večjih težav z debelostjo.
11. Če damo mački česen jo lahko zaščitimo pred bolhami in notranjimi zajedavci.
V tem mitu ni nobene resnice in česen lahko pri mački povzroči anemičnost. Če ima vaša mačka bolhe ali notranje zajedalce si zagotovite primerno sredstvo za odstranjevanje le-teh pri vašem veterinarju.
Večina mačjih mitov, vraževerij in »starih modrosti«, je torej napačnih in potencialno celo precej škodljivih. Stereotipi o mačkah so žal v naši kulturi še vedno precej negativni in gotovo pripomorejo k malce bolj negativnemu odnosu do njih med splošno populacijo. Ko pride do mačje oskrbe, torej, ne poslušajte starih vraževerij, temveč se raje obrnite k nasvetom stroke, ki bodo za vašo kosmatinko dosti bolj koristni.
Viri:
- https://mucek.si/razbijamo-mite-o-mackah/
- https://www.bluecross.org.uk/pet-advice/12-common-cat-myths-debunked
- https://www.hillspet.com/cat-care/resources/cat-myths
- https://www.dominvrt.si/rubrika/zivali/ljubljencki/macka-hranjenje-mack-miti-o-mackah-crne-macke.html
- https://ryortho.com/breaking/is-there-healing-power-in-a-cats-purr