Kraševec - Kraški Ovčar
Število ogledov: 7227Skupine pasem
Pri mednarodni kinološki zvezi (FCI) je registriranih več kot 300 pasem, ki so razdeljene v 10 skupin. V tem poglavju so opisane značilnosti posamezne pasme.
Opisi pasem psov
Opisi 200 najbolj priljubljenih pasem psov so razvrščeni po imenih Mednarodne kinološke zveze (FCI). Pri vsaki pasmi so opisani uporabnost, značaj in vzreja ter dodane kratke informacije o videzu in primernosti.
--------------------------------------------------------------------------------------
S A M O - K O T - Z A N I M I V O S T
[Slovensko Kinološko ZLATO]
Edina slovenska avtohtona pasma psa, ki je bila pred več kot desetletji nazaj - praktično na robu izumrtja.
Kraški ovčar je slovenski nacionalni zaklad in najstarejša avtohtona pasma, prepoznana v 19. stoletju pod imenom ilirski ovčar. Več stoletij stara pasma je bila uporabljana predvsem za čuvanje ovac na slovenskem, predvsem v okolici Pivke.
Predniki pasme naj bi izvirali iz grškega molosa, kavkaškega ovčarja, romanskega ovčarja, nemškega ovčarja in šarplaninca. Kraški ovčar je poznan kot odličen čuvaj, bolj kot delovni pes pa je to tudi čudovit družabnik ter prijazen družinski član.
Kraški ovčar je zelo inteligenten, z nadvse močno osebnostjo. Je zelo dober čuvaj, predan tistemu lastniku, ki si je prislužil njegovo zaupanje. Se zelo naveže na lastnika, nikoli pa ne bo pozabil ali oprostil neupravičenega grobega ravnanja.
Kraševec se bo najbolje počutil pri družini, ki ima veliko prostora okoli svojega doma.
Ta pasma ni primerna za bivanje v stanovanju, potrebuje namreč veliko prostora. Ker ima kožuh, ki mu nudi zelo dobro zaščito pred mrazom, vlago in vodo, lahko ostane zunaj skozi vse leto. Zelo vesel bo velikega dvorišča s pesjakom, ki mu bo nudil zavetje, ter občutek varnosti.
2. FCI skupina - pinči, šnavcerji, molosi in švicarski planšarski
--------------------------------------------------------------------------------------
Pasma: Kraševec.
Tudi: kraški ovčar.
Uporabnost: pasma je bolj pastirska kot ovčarska. Prvotno je bila namenjena za čuvanje črede. Kot pastirski psi so mirovali na preži, budni in pozorni na volkove, niso pa smeli imeti lovskega nagona. Danes so odlični družinski psi, čuvaji, pozorni na tujce.
Kraški ovčar ali kraševec je eden izmed najstarejših delovnih psov v tem delu Evrope. Je v bližnjem sorodstvu z nekdanjim ilirskim ovčarjem in ga že stoletja uporabljajo za varovanje čred na Krasu.
Značaj: do svoje družine se obnaša prijazno in se nanjo naveže. Kraševec je umirjen, pogumen pes, samostojen, in gre v akcijo le če je treba. Šolati ga je treba razumno in strpno, vendar dosledno.
Značilnosti: je avtohtona slovenska pasma, njegove predhodnike omenja že Valvasor v 17. stoletju. Danes bolj družinski kot pastirski pes. Pes bo najbolj užival pri ljudeh, ki so veliko v naravi.
Gosta dvojna dlaka ga varuje v vseh vremenskih razmerah, zato najraje živi na prostem; potrebuje veliko gibanja in ni primeren za mestno stanovanje.
Zdravje: na splošno zdrava pasma.
Primeren za: izkušene.
Na kratko: FCI-skupina 2 / št. 278: pinči in šnavcerji, molosi in švicarski planšarski psi; država porekla: Slovenija; velikost: 54 - 63 cm; teža: 30 - 42 kg; dlaka: bogata, dolga, čvrsta, ravna, z gosto podlanko; barva: železno-siva, temnejša, posebej po hrbtu, zaželena maska; življenjska doba: 12 - 15 let; cena mladiča: pribl. 600 evrov.
Legenda:
- Tudi: ostala običajna ali izvirna imena za določeno pasmo.
- Značilnosti: zgodovina oz. nastanek pasme, prvotni cilj vzreje in današnja raba.
- Značaj: najpomembnejše lastnosti in način obnašanja pasme, vedenje v družini, odnos do tujcev in drugih psov.
- Zdravje: bolezni, ki se lahko pojavijo pri določeni pasmi.
- Primeren za: skrbno ocenite svoje znanje in izkušnje s psi.
Vir: Hegewald-Kawich. Horst. Hunderassen von A bis Z.
Slovenska izdaja: Pasme psov od A do Ž: več kot 200 priljubljenih pasem psov z vsega sveta: dodatek: kako najti primernega mladiča / Horst Hegewald-Kawich; (prevajalka Alenka Benedik). - 1. predelana izd. - Olševek: Narava, 2011. - (Vodnik od A do Ž / Narava).